ALL HAND MADE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ALL HAND MADE


 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
mess
Contacteaza stafful :
RANK
Yahoo! Messenger Sorana Bratu
Subiecte similare
Reclame
Lucille - margele si accesorii
Am avut un vis... Bijoux De Mon Ange
Tutoriale Handmade *Arts & Crafts*
Ne place
Nastere, Bebelusi
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Despre pasta de modelaj!
Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Sept 05, 2011 9:41 pm Scris de pinkybiju

» Modele superbe!
Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Sept 05, 2011 9:36 pm Scris de pinkybiju

» Targ hand made Pitesti
Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 28, 2011 6:48 pm Scris de lorellay

» cadouri speciale handmade
Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 21, 2011 2:25 pm Scris de romania_handmade

» primul la 100
Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 21, 2011 1:20 pm Scris de gepiza

» Cumpar vopsea textila
Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 16, 2011 4:19 pm Scris de cecil

» Concurs Margelutze.ro
Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Dec 24, 2010 1:50 am Scris de aly

» sa ne cunoastem...
Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 23, 2010 11:57 am Scris de Michaela

» Targ HandMade Constanta!
Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Dec 23, 2010 11:48 am Scris de Michaela


 

 Despre pasta de modelaj!

In jos 
+5
goanga30
mari
gepiza
roxanee
Admin
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
madavero
margeluta micuta
margeluta micuta
madavero


Mesaje : 290
Varsta : 44

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 02, 2010 5:48 pm

vai,dar cate trebuie
chiar asa:in ce tava poti sa le pui la cuptor,este tava speciala?
Sus In jos
http://in-casuta-cu-povesti.forumulmeu.ro/
loriem77
margeluta micuta
margeluta micuta
loriem77


Mesaje : 168
Varsta : 46

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 4:01 pm

madavero a scris:
cum vi se pare Fimo?care este cea mai buna pasta Fimo?este greu sau este usor de lucrat cu Fimo?

sunt mai multe paste modelatoare. la noi pe piata, cele mai cunoscute sunt Fimo si Cernit. Marca Cernit nu o cunosc (pot spune doar ca au niste culori frumoase).
Despre Fimo, pot spune ca sunt de 3 feluri: clasic, soft si effect.
Sus In jos
loriem77
margeluta micuta
margeluta micuta
loriem77


Mesaje : 168
Varsta : 46

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 4:05 pm

goanga30 a scris:
si eu ma documentez despre fimo la ora actuala.voi incerca probabil pentru inceput cu fimo soft,fiind mai usor de modelat,zic eu.


si eu ma gindeam ca tipul soft ar fi cel mai ok pentru "degetutele" mele cele neinvatate cu greul dar... m-am inselat. In primul rind, tipul classic nu este chiar atit de "nemodelat", chiar se incalzeste suficient de rapid. In al doilea rind, tipul soft se incalzeste foarte rapid, dar este foarte greu (cel putin asa mi s-a parut mie) de lucrat cu produsil finit, fiind foarte moale (preluat de pe blatul de lucru si pus in tava de copt de exemplu).

Aici astept niste sfaturi despre cum as putea proceda.
Sus In jos
loriem77
margeluta micuta
margeluta micuta
loriem77


Mesaje : 168
Varsta : 46

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 4:07 pm

roxanee a scris:
Nu e complicat...eu nu am nimic din toate astea....desi cred ca mi-ar trebui un dispozitiv pentru bagat margelele in cuptor ...sa nu se deformeze...am vazut pe un site din afara...


imi poti trimite si mie un link?

desi cred ca asta e deja pentru profi, nu pentru profani ca mine... dar macar sa imi clatesc si eu ochisorii incarcati de dioptrii.
Sus In jos
loriem77
margeluta micuta
margeluta micuta
loriem77


Mesaje : 168
Varsta : 46

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 07, 2010 4:09 pm

madavero a scris:
vai,dar cate trebuie
chiar asa:in ce tava poti sa le pui la cuptor,este tava speciala?

nu trebuie o tava speciala, merge o tava de aragaz carear trebui sa nu mai fie folosita apoi la gatit, desi am auzit ca unii le folosesc in dublu scop.
Sus In jos
madavero
margeluta micuta
margeluta micuta
madavero


Mesaje : 290
Varsta : 44

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 4:27 am

daca este asa tava care nu mai trebuie folosita am,chiar nu-i inteleg pe unii cum pot sa o mai foloseasca si la altceva
Sus In jos
http://in-casuta-cu-povesti.forumulmeu.ro/
loriem77
margeluta micuta
margeluta micuta
loriem77


Mesaje : 168
Varsta : 46

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 7:38 am

madavero a scris:
daca este asa tava care nu mai trebuie folosita am,chiar nu-i inteleg pe unii cum pot sa o mai foloseasca si la altceva

se poate proteja. am inteles ca la fimo nu este toxica pasta in sine, ci substantele care se elimina prin coacere.
Sus In jos
madavero
margeluta micuta
margeluta micuta
madavero


Mesaje : 290
Varsta : 44

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mar 08, 2010 8:52 am

este suficient ca sa dauneze si substantele care sunt eliminate
Sus In jos
http://in-casuta-cu-povesti.forumulmeu.ro/
loriem77
margeluta micuta
margeluta micuta
loriem77


Mesaje : 168
Varsta : 46

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mar 12, 2010 4:33 pm

roxanee a scris:
O sa va dau eu cateva informatii despre FIMO, am vazut cateva bijuterii facute din acest material si am ramas cu gandul la el...prin urmare m-am documentat, l-am procurat si m-am apucat de treaba Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_flower

Fimo este o pasta pentru modelaj ce seamana foarte mult cu plastilina, cunoscuta si sub numele de clei polimeric. Dand o cautare pe google o sa gasiti mai multe tipuri FIMO CLASSIC, FIMO SOFT si FIMO Effect. Pretul este de 7 lei (atat am dat eu pe el de pe Lipscani) se gaseste si la firmele de accesorii de pe net...dar nu am verificat preturile.

Dupa ce v-ati procurat pachetelele de FIMO nu va ramane decat sa va apucati de modelat, procedeul este acelasi pe care-l foloseati cand va jucati in copilarie cu plastilina, nu uitati sa o framantati bine pentru a o putea modela mai usor si pentru a nu avea bule de aer ce vor afecta calitatea produsului final.

Dupa ce v-ati jucat si ati terminat obictele, trebuie sa le coaceti in cuptor, recomandarea producatorului este de al tine la cuptor timp de jumatate de
ora, la o temperatura de 110 grade.
Din nefericire pentru mine mi s-a sters gradatia temperaturii si nu am fost sigura ca era chiar 110 ......asa ca de teama sa nu le ard am mai deschis din cand in cand usa.

Dupa procedeul de coacere obiectele se vor intarii si isi vor pastra forma.

Si iata si primele creatii: o pereche de cerceii in forma de trandafir care imi plac enorm
Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 2420634340104513177S425x425Q85

..si un set tot cu trandafiri si perlute...

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 2745003810104513177S425x425Q85


ce fel de baza ai folosit la cercelusi si cum ai prins trandafirasul la colier?


Ultima editare efectuata de catre loriem77 in Dum Mar 14, 2010 6:46 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
gepiza
margeluta micuta
margeluta micuta
gepiza


Mesaje : 260
Varsta : 38

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 14, 2010 10:06 am

Da,buna intrebare Lore
Sus In jos
http://marinloredana.blogspot.com
roxanee
margeluta micuta
margeluta micuta



Mesaje : 279

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 10, 2010 10:18 am

i-am modelat pur si simplu, iar dupa ce i-am scos din cuptor si s-au racit am lipit tortitele.

La colier a fost putin mai dificil....nu i-am dat gaura inainte sa-l bag la copt....asa ca l-am gaurit cu un ac dupa ce l-am scos....
Sus In jos
gepiza
margeluta micuta
margeluta micuta
gepiza


Mesaje : 260
Varsta : 38

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 9:45 pm

Offf e cam dificil,din cate vad,totusi mi-ar fi frica sa nu se arda
Sus In jos
http://marinloredana.blogspot.com
roxanee
margeluta micuta
margeluta micuta



Mesaje : 279

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 27, 2010 10:18 am

Daca nu-l uiti in cuptor e ok, eu am fript o serie pentru ca nu am fost atenta sa nu depasesc temperatura si am uitat sa verivic si timpul...

Referitor la accesorii pentru FIMO am vazut ceva si la noi pe margelute.
Sus In jos
gepiza
margeluta micuta
margeluta micuta
gepiza


Mesaje : 260
Varsta : 38

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 27, 2010 11:25 am

Tot mi-ar fi teama.Trebuie sa fie la o anumita temperatura?
Sus In jos
http://marinloredana.blogspot.com
pinkybiju
margeluta micuta
margeluta micuta



Mesaje : 2
Varsta : 40

Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Sept 05, 2011 9:41 pm

buna da trebuie sa fie la temperatura de 110 grade la cuptor electric si se lasa 30 minute si la cuptor pe gaz se lasa 15 minute la un foc mic eu deja recunosc cand sunt gata dupa miros si mie la inceput imi era frica sa nu le ard si le-am scos prea repede din cuptor si eram moi dar daca lasati 30 de minute este ok.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Despre pasta de modelaj!   Despre pasta de modelaj! - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Despre pasta de modelaj!
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Unde gasim pasta Fimo...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ALL HAND MADE :: Bijuterii..margelute, fimo... :: Fimo-
Mergi direct la: